Нов български университет постига добри партньорски отношения както в националното медийно пространство, така и с чуждестранните медии. Акцентите от академичния живот и експертното мнение на преподавателите по редица актуални въпроси регулярно са в ефира на много от националните медии.
През академичната 2019/2020 година медийни партньори на Нов български университет са – Българска национална телевизия, BTV Media Group, Българско национално радио, Bulgaria On Air, радио веригата NET FM, списание EVA, 24 часа и др.
В годината, в която COVID-19 променя живота на всички хора и живият контакт е ограничен, Нов български университет провежда различни кампании в социалните мрежи, насочени към младата аудитория – кандидат-студенти и студенти.
Представените откъси от журналистически материали и публикации в социалните мрежи са само част от приноса за публичния образ на университета.
Нов български университет благодари на всички журналисти.
Академичният дух не се е изпарил, справихме се чудесно. Моят екип – заместник-ректорите и деканите, са млади преподаватели – главни асистенти и доценти, но пък аз съм в групата хора, които пазаруват сутрин от 8:30 до 10:30. Справих се с лекота, а и целият университет премина с лекота в онлайн обучението. – каза в интервю проф. Пламен Бочков, Ректор на НБУ. Въпреки това онлайн формата на обучение не е всичко, призна той. Може би тя е напълно достатъчна за добиване на професионална квалификация при някои специалности, но това не е академичното образование. Университетът няма за задача да създава единствено професионалисти. Университетът има задача да създава образовани граждани.
БНТ, 07 април 2020 г.
„Радвам се, че днес сме тук пред прага на новата академична година и пред прага на една от сградите, които съм убеден, че скоро ще се превърнат в символ на НБУ – Трети корпус, най-новата придобивка на университета – Радио-телевизионният център“, обяви Ректорът на НБУ проф. Пламен Дойнов. „Надявам се, студентите да превърнат това пространство в свой дом“, заяви изпълнителният директор на НБУ д-р Георги Текев. И призова студентите: „Вие сте избрали програми, които са свързани с един от основните индикатори за свобода – свободата на словото. Използвайте това пространство, за да създавате своите свободни проекти. Направете това пространство прочуто именно с тях“.
Mediapool.bg, 1 октомври 2020 г.
„Моралът и достойнството са двете липсващи качества за днешното общество.“ – това сподели в „Хоризонт до обед“ директорът на Софийската филхармония, диригентът Найден Тодоров, който е и тазгодишният лауреат на приза на НБУ за хуманитаристика „Богдан Богданов“. Найден Тодоров е удостоен за изключителни успехи в сферата на изкуството, културния мениджмънт и за достойната си и последователна гражданска позиция.
БНР, 06 ноември 2020 г.
„Колкото и добри учени да сме, с дистанционното обучение се превръщаме в гидове в музей – показваме картинки. В момента липсва това да проникнем в сърцето на студентите, губи се човешкият контакт“. Това каза пред БНР проф. Сергей Игнатов, бивши министър на образованието, днес ректор на Европейския университет за хуманитарни науки във Вилнюс и преподавател в Нов български университет.
БНР, 12 ноември 2020 г.
Доц. Васил Гарнизов, преподавател по антропология в НБУ, направи оценка на доверието между обществото и политиците през изминалата година. Пред бТВ той каза, че в началото е имало засилено доверие към правителството по отношение на управление на кризата. Гарнизов определи 2020 г. като година на протести и година на пандемия. Догодина пък ще бъдем в разгара на избори и ваксинация. По думите му март и април е имало разбиране за мерките. Това е бил обаче важен момент, който управляващите са пропилели през есента.
BTV – 28 декември 2020 г.
Във връзка с извънредното положение след обявената епидемия от коронавирус, Нов български университет премина изцяло на електронно обучение. В рамките на първата седмица, след режима на извънредно положение, бяха проведени близо 3000 университетски курса, адаптирани за неприсъствени занятия в електронна форма на обучение. Ето защо решихме да стартираме кампанията „Домашен университет“ – от домашните си класни стаи преподавателите на НБУ представиха десетки видео лекции, в които споделиха знанията си и представиха програмите за обучение и курсовете, които водят.
Видео лекции в социалните мрежи на НБУ, март – юни 2020 г.