Библиотеката на НБУ е модерен културно-информационен център с достъп до мултидисциплинарни и специализирани колекции с общо 166 061 библиотечни единици, както и до богато разнообразие от електронни информационни източници.
През академичната 2021/2022 година библиотеката има 50 811 посетители, използват се 82 530 документа от библиотечните колекции. Всички потребители ползват временен онлайн достъп до колекцията с електронни книги на Taylor & Francis, книги и списания на издателство Bentham Science, подбрана колекция от заглавия, отнасящи се до Украйна и Русия на издателство De Gruyter, платформа за управление на съдържание от списания и книги, Exact Editions, която предоставя достъп до колекция от научни книги, свързани с историята и културата на Украйна. През периода е добавен нов лицензиран достъп до селекция от 5870 електронни монографии на Elsevier, достъпни чрез платформата ScienceDirect, поради подписано ново споразумение между МОН и Elsevier.
Изцяло обновено е оборудването на „Зала за електронни ресурси“ в читалня „Проф. Иванка Апостолова, д.н.“ с 8 терминала, като чрез тях студентите имат бърз и защитен достъп до електронни дипломни тези и дисертации, до отделни електронни книги и до разнообразни електронни документи в лицензирани бази данни. В Дигиталната библиотека има 856 дигитални обекта. Най-новата колекция в нея – „Периодични издания“ разполага с 225 броя, които са използвани 2644 пъти. В специалната дигитална колекция „Редки и ценни издания“ има 25 заглавия, които са ползвани 1740 пъти. Специализираната „Електронна колекция за хора с нарушено зрение“ предлага онлайн достъп до 682 заглавия. Осигурен е дистанционен достъп 24/7 до лицензирани електронни информационни ресурси (бази данни) с електронни книги, научни и научнопопулярни списания, справочници, енциклопедии, изображения, видео и аудио файлове, като потребителите на библиотеката са използвали през годината 645436 електронни информационни единици.
Библиотеката на НБУ участва в благотворителен базар „Купи книга в помощ на Украйна“, организиран от Студентския съвет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, като предоставя 25 заглавия. Всички средства от базара са дарени на Българския червен кръст. Дарени са учебници за изучаване на български език от чужденци, предоставени на Сдружение „Помощ за Украйна“ и предназначени за интеграционно-образователен център „Украински Вулик“. Дарението включва 100 комплекта (учебник и компактдиск) от изданията на НБУ „Здравейте!: А1 – А2“ и „Здравейте!: В1 – В2“, с автори Г. Куртева, К. Бумбарова и С. Бъчварова.
Библиотечен фонд и потребители
- Обогатяват се библиотечните колекции с 2490 нови библиотечни документа.
- Допълва се дигиталната библиотека с 155 заглавия в колекциите – „Литература към курсове“, „Редки и ценни заглавия“, „Периодични издания“ „Електронна колекция за хора с нарушено зрение“.
- Поддържа се Научен електронен архив на НБУ с 3360 документа, към който се добавят 194 материала. Архивът е посетен 22 911 пъти от 17 182 уникални потребители от цял свят, които използват 8217 документа.
- Обслужват се 50 811 потребители, които ползват 82 530 библиотечни документа, от които 29 965 се използват дистанционно чрез системата за отдалечен достъп.
- Добавят се в библиотечния каталог 442 съдържания и 442 изображения на корици от книги.
- Добавят се 13 броя (135 отделни статии) на 9 периодични заглавия в рамките на партньорството си със Central and Eastern European Online Library, водещ доставчик на научно електронно съдържание от и за страните в Централна и Източна Европа.
- Осъществява се книгообмен с 60 библиотеки в страната и в чужбина (с 1 от тях за първи път – Библиотека към Академията на науките и изкуствата, Белград).
- Предлагат се 18 адаптирани услуги за потребители със специални образователни потребности, от които се възползват 51 потребители – 41 с нарушено зрение, 4 с дислексия, 1 след будна кома, 1 неподвижен, 2 с нарушен слух, 2 с аутизъм, като са подали 104 заявки.
- Продължава развитието на портала „New Bulgarian University Academic Journals Portal“, създаден в рамките на образователния проект „Разширяване влиянието на научната периодика, публикувана от НБУ“, финансиран от Централен фонд за стратегическо развитие към Настоятелството на НБУ: добавят се 10 броя (97 отделни статии) на 8 периодични заглавия, като новодобавено е „Yearbook of the Law Department“.
- Организират се 8 традиционни изложби от книги и статии: „Крадецът на праскови: Балканско кино XIX-XXI век“, „Почетен професор Иванка Апостолова, д.н.“, „Атанас Славов и фантастичното“, „Владимир Димитров-Майстора: Нравствеността и красотата са неделими“, „Българско анимационно кино“, „Права на човека“, „От Свищов до Осло: Приносът на проф. Иван Шишманов за развитието на българската просвета, наука и култура“ и „Домът на времето“.
- Провеждат се 40 семинара за студенти и преподаватели и ваканционна работилница „Играя и зная“.
- Отбелязва се Международната седмица на открития достъп до научна информация – International Open Access Week, под надслов „Има значение как правим знанието достъпно: Изграждане на структурна справедливост”.
- „Освобождават“ се 268 книги в специално обособените буккросинг зони в университета, като 50 от тях са пуснати „на свобода“ по повод овод коледните и новогодишни празници, както и по случай Международния ден на книгата и авторското право (23 април).