Нов български университет предлага магистърски програми с редовна и с дистанционна форма на обучение. Обучението в магистърска програма може да продължи след получаване на бакалавърска степен в същата или в различна област. Магистърските програми в НБУ са професионални и изследователски. Приоритетни за НБУ са тематичните програми с външна подкрепа, с международно академично участие – осигуряващи специализации, възможности за връзка с практиката, богата изследователска работа. В преподавателските екипи се привличат утвърдени имена от бизнеса, политиката и обществената сфера. За кандидат-студенти, завършили бакалавърски програми в област, различна от избраната магистърска програма, се предлагат подготвителни модули. Магистърските програми предлагат и възможност за обучение на студентите с квалификационна степен „Професионален бакалавър“ от професионалното направление на програмата – чрез записване на надграждащ семестър.
Редовното обучение се провежда основно в университетския кампус и е осигурено с възможности за практическо обучение в специализирани зали и лаборатории, подпомага се от електронното обучение чрез MOODLE НБУ (http://e-edu.nbu.bg) и позволява комбинирането на редовни и дистанционни курсове. Дистанционното обучение се провежда чрез специално разработени учебни материали и електронно обучение така, че студентите да съчетаят ученето и професионалната си ангажираност.
Нов български университет предоставя възможност и за съставяне на индивидуални магистърски програми – за студенти със специфични интереси, които искат да акцентират върху определени научни знания. Магистърските програми с редовна форма на обучение се администрират от Магистърски факултет, а Факултетът за дистанционно, електронно и надграждащо обучение администрира магистърските програми с дистанционна форма на обучение.
През 2023 г. бе завършена процедурата по обявяване на защитена местност „Залив Корал“ по Закона за защитените територии, заемаща 1.3 кв. км от акваторията на България. Новата морска защитена територия ще опазва местообитанията на селдови и есетрови риби. „Сравнен с бетонните плажове, които оставяме в наследство на нашите деца, „Корал“ предизвиква естетически шок. Използвайки дизайнерски подход към пространствената среда на „Корал“, както и различни съвременни техники за работа с природни материали, младите творци от НБУ поетизират красотата и романтиката на един от последните незастроени плажове в България, като по този начин стоят зад каузата, Корал да не се превръща в строителна площадка. Групата естествено се обръща към изразните средства на ленд арта – форма на творчество, родила се в борба за защита именно на такива застрашени места. Бих казал, че хора като Вито Акончи, Ричард Лонг, Робърт Смитсън се занимават с екстериорен и пространствен дизайн в големи мащаби. Ако изхождаме от идеята, че земята е наш дом, то това е и форма на интериорен дизайн, в който композиционните принципи са същите, както и подходът към формата”, всички тези подходи са оръжия които изразяват една идея, да запазим красотата на Корал, да запазим нашия дом. По време на пленера са проведени множество творчески работилници, семинари и лекцйи на различни теми свързани с поезията на прирадата, музиката и изобразителните изкуства защитаващи идеята за по – чисти и не застроени плажове. Група млади творци представят пространствени инсталации, скулптури и обекти, създадени в диалог с природата, на черноморския плаж „Корал“. Проектът „Биоморфни форми – да запазим Корал 2018” е част от „Майски дни на дизайна“ – НБУ и развива идеи от ленд арта – изкуството сред природата, и в него участват творци, обединени от визията за алтернативен подход към дизайна и любовта към чистата природа на плаж Корал, студенти и преподаватели от НБУ.
Програмна дейност
Действащи програми
- Осигурява се прием и обучение в 107 магистърски програми с редовна форма на обучение, в 20 от които преподаването е на чужд език, в професионалните направления – Филология, История и археология, Философия, Социология, антропология и науки за културата, Психология, Политически науки, Социални дейности, Обществени комуникации и информационни науки, Право, Администрация и управление, Икономика, Туризъм, Науки за земята, Информатика и компютърни науки, Комуникационна и компютърна техника, Архитектура, строителство и геодезия, Обществено здраве, Теория на изкуствата, Изобразително изкуство, Музикално и танцово изкуство, Театрално и филмово изкуство, Национална сигурност.
- Провежда се обучение в 12 магистърски програми с дистанционна форма на обучение – Бизнес администрация, Бизнес комуникации, Екологични експертизи и контрол, Културен туризъм, Културна и социална антропология, Маркетинг мениджмънт, Международен алтернативен туризъм, Мениджмънт за организационно съвършенство, Мениджмънт на туристическия бизнес, Управление и развитие на човешките ресурси (на английски език), Управление и развитие на човешките ресурси (на български), Управление на здравеопазването.
Нови програми и курсове
- Едногодишните програми са общо 26, от които през академичната 2022/2023 са приети нови 6, сред които „Дипломация и международни отношения“, „Европейско управление“, „Маркетинг мениджмънт“ и РО и ДО, „Международни бизнес комуникации (на английски език)“ и „Международни отношения и публично управление (на френски език)“.
- Приемат се 29 нови курса за магистърските програми с редовна форма на обучение и 22 нови курса за магистърските програми с дистанционна форма на обучение.
Студенти
- Общ брой студенти в магистърски програми с редовна форма на обучение – 1995.
- Общ брой студенти в магистърски програми с дистанционна форма на обучение – 147.
- Дипломирани студенти за степен „магистър“ – 531.
Преподаватели
Академичният състав на Магистърски факултет се увеличава, както следва: д-р Велислава Донкина, (департамент „Когнитивна наука и психология), д-р Галина Стоянова и д-р Петър Арабаджийски (департамент „Национална и международна сигурност“), д-р Илдико Отова (департамент „Политически науки“),д-р Любомира Вълчева–Нъндлол (департамент „Антропология“), д-р Тодор Петев, (департамент „Изящни изкуства“) и Ахмет Доач Бездюз (департамент „Музика“).
Проекти на програмите
- Провеждане на зимно училище в к.к. Боровец на МП МОС и МП УРЧР „Лидерство за организационно съвършенство“
- Пътуващ учебен семинар в град Самоков, 11 ноември 2022 за МП „Сравнително изкуствознание“
- Съфинансиране на проект „Коледна изложба и арт базар с кауза на департамент „Дизайн“
- Зимна школа и годишна конференция на департамент „Когнитивна наука и психология“
- Практическа лятна школа по маркетинг „Потребителски преживявания и маркетинг на събития“
- Пътуващ семинар до град Казанлък в „Долината на розите“
- Изнесен семинар в природен парк „Витоша“, 20-22 януари 2023 г.
- Междудисциплинарен, междудепартаментен, международен пътуващ семинар, творческа работилница – ленд арт и устойчив дизайн – „Да запазим Корал. Човешката нощ“ с. Лозенец
- Международен конкурс за млад моден дизайнер “IDEA MODA” 2022/2023
- Лекция и изложба „Композиция на сцена в дигиталното изкуство в бранша на игрите“
- Уъркшоп с д-р Олга Гальчинська, преподавател в Киевския национален университет по технологии и дизайн
- Последвай Антигона
- Възможни тези и антитези в системата на Станиславски
- Пътуващ семинар: Маркетинг и мода – предлагане на нишови туристически продукти
- Престъпление на сърцето
- Градоустройство на централна градска част на Пловдив. 130 години планът Шнитер
- Опазване на архитектурното наследство на примера на АИР „Старинен Пловдив“. Заснамане на къща на ул. „Четвърти януари“ №8