Нов български университет предлага избор от бакалавърски програми с редовна и с дистанционно форма на обучение.
През първите две години на бакалавърската степен обучението включва общо образование (общообразователни курсове за знания и за умения по чужд език, български език, компютри, спорт, изкуства или социални умения) и образование по избраната програма (двусеместриални курсове по основни научни направления и курсове от областта на програмата). Основните цели на обучението са постигане на специализирана базова подготовка в професионалното направление на програмата, увеличаване дела на практическите умения и осигуряване на стъпаловидно усложняване на знанието.
Студентите, успешно преминали първата част на бакалавърската програма, продължават обучението си през третата и четвъртата година, във втората част на бакалавърската програма, което включва – аудиторни курсове в областта на програмата и тренингови курсове – стаж, практика, проект, семинар. Тяхната цел е придобиването на знания и умения, свързани с упражняване на определена професия в реална работна среда. Обучението във втората част на бакалавърската програма може да продължи в програмата, в която студентите са се обучавали през първите две години; да изберат друга бакалавърска програма; да се обучават в основна major програма и в minor програма – втора специалност от същото или друго професионално направление, като при успех над добър (4.00) и набрани изискваните кредити могат да запишат minor програма – втора специалност безплатно; да се обучават едновременно в две или повече бакалавърски програми. Завършването на бакалавърска програма има за цел да осигури възможност за професионална реализация на студентите, да им даде необходимите практически умения в съответната област, както и достатъчна подготовка за избор на магистърска програма.
Редовното обучение (РО) в НБУ предлага аудиторни лекционни и тренингови курсове, които се провеждат основно в университетския кампус на НБУ в София. Всяка програма разполага със специализирани учебни зали, учебно-практически звена и лаборатории за практическа и изследователска дейност.
Дистанционното обучение (ДО) в НБУ се провежда по съвременна методика, комбинираща учебници, електронни учебни материали, виртуални класни стаи, самоподготовка и консултации с преподавател.
Студентите могат да избират курсове както с редовна, така и с дистанционна форма на обучение.
Електронното обучение в НБУ подпомага редовната и дистанционната форма на програмите чрез интерактивната система за електронно обучение – MOODLE НБУ (http://e-edu.nbu.bg).
Нов български университет предоставя възможност и за съставяне на индивидуални бакалавърски програми – за студенти със специфични интереси, които искат да акцентират върху определени научни знания.
Обучението в първата част на бакалавърските програми с редовна форма се осигурява от Факултета за базово образование, Бакалавърският факултет осигурява обучението във втората част на бакалавърските програми с редовна форма, а Факултета за дистанционно, електронно и надграждащо обучение администрира бакалавърските програми с дистанционна форма на обучение.
През академичната 2019/2020 година поради обявената от Народното събрание извънредна ситуация от 16 март 2020 година се преминава към изцяло електронно обучение, въведено с писмо на Ректора от 13 март 2020 г. В онлайн пространството в подкрепа на студентите стартира рубриката „Домашен университет“. Редица преродаватели започват да излъчват и свои допълнителни онлайн обучения като „Продължаваме да се движим!“ на гл.ас. д-р Иван Неделчев, отговарящ за курсовете по спорт в НБУ, и рубриката „Питай декана“, в която студентите могат да задават своите въпроси на самите декани на факултетите.
В рамките на системата за тюторство се развива програма за подпомагане на студенти със специфични нужди, която става основата за създаването на университетския Център за подпомагане на студенти със специални образователни потребности.
Програмна дейност
Действащи програми
- Организира се прием и обучение след средно образование в 58 програми за степен “бакалавър” с редовна форма на обучение в следните професионални направления: Филология: Българистика (Български език, култура и литература); Англицистика (Английски език, култура и литература); Арабистика (Арабски език, култура и литература); Германистика (с втори чужд език английски);; Испанистика (с втори чужд език английски); Русистика (с втори чужд език английски); Романистика (с втори чужд език английски); Гръцки език и култура; Приложни чужди езици за администрация и управление (на английски и втори чужд език); История и археология: История и археология; Египтология (Египетски език, култура и литература); Философия: Философия; Философия (на английски език); Социология, антропология и науки за културата: Социология; Антропология; Антропология (на английски език); Психология: Психология; Психология (на английски език); Политически науки: Политически науки; Политиката и обществото (на английски език); Международна политика (на френски език); Социални дейности: Социална работа; Обществени комуникации и информационни науки: Връзки с обществеността; Журналистика; Администрация и управление: Администрация и управлениe; Управление на бизнеса и предприемачество; Икономика: Бизнес икономика (съвместно с Шефилдския университет); Маркетинг; Счетоводство и контролинг; Финанси; Туризъм: Управление на туризма; Мениджмънт на хотелиерството и ресторантьорството (професионален бакалавър); Мениджъмнт на екскурзоводството и туристическата анимиция (професионален бакалавър); Биологически науки: Биология – обща и приложна, Клетъчна биология и вирусология; Науки за земята: Екология и опазване на околната среда; Информатика и компютърни науки: Информатика; Информационни технологии; Мрежови технологии (на английски език); Мултимедия и компютърна графика; Комуникационна и компютърна техника: Телекомуникации и компютърни технологии; Обществено здраве: Логопедия; Теория на изкуствата: Изкуствознание и артмениджмънт; Изобразително изкуство: Визуални изкуства; Интериорен дизайн; Мода; Уеб дизайн и графична реклама; Музикално и танцово изкуство: Музика; Театрално и филмово изкуство: Театър; Кино и телевизия; Анимационно кино; Графичен дизайн; Реклама; Фотография; Национална сигурност: Гражданска и корпоративна сигурност.
- Провежда се обучение в 6 програми за степен “бакалавър” с дистанционна форма на обучение: Счетоводство и контролинг, Екология и опазване на околната среда, Маркетинг, Финанси, Управление на туризма, Управление на бизнеса и предприемачество.
- Обучават се студенти в 57 minor програми – втора специалност.
Нови програми и курсове
- Приемат се две нови бакалавърски програми с дистанционна форма на обучение – Приложни чужди езици за администрация и управление (на английски и втори чужд език), Англицистика (Английски език, култура и литература).
- Приемат се 18 нови бакалавърски курса за програмите с редовна форма на обучение и 85 нови курса за програмите с дистанционна форма на обучение.
Реформи
- Осъществява се реформа в изборността на курсовете – студентите във втората част на бакалавърските програми имат право да записват до два курса от друга бакалавърска програма всеки семестър, без да се изготвя индивидуална програма на обучение.
- Разработва се електронно обучение за курсовете по английски език ниво В1 и В1.2 съвместно с Лабораторията за езикови технологии.
- Акредитират се нови професионални направления за дистанционно обучение – 2.1 Филология, 2.3 Философия.
Студенти
- Общ брой студенти в бакалавърски програми с редовна форма на обучение – 6745.
- Общ брой студенти в бакалавърски програми с дистанционна форма на обучение – 625.
- Общ брой студенти в minor програми – втора специалност – 519.
- Дипломирани студенти за степен „бакалавър“ – 755.
- Дипломирани студенти за степен „професионален бакалавър“ – 15.
Допълнителен прием
- Приемат се студенти в 16 бакалавърски програми на НБУ от 24 професионални гимназии и колежи на базата на сключени договори за образователно сътрудничество с 47 професионални училища и 8 колежа.
- Приемат се 416 студенти в първата част на бакалавърските програми след прехвърляне от други висши училища.
Преподаватели
Академичният състав на факултетите се увеличава, както следва: Факултет за базово образование – доц. д-р Кристина Савова (департамент „Дизайн“), гл. ас. д-р Методи Трайков (департамент „Информатика“), гл. ас. д-р Слав Ангелов (департамент „Информатика“), гл. ас. д-р Радосвата Кръстанова-Канева (департамент „Икономика“); Бакалавърския факултет – ас. Златка Узунова (департамент „Информатика“), Мария Койчева (департамент „Кино, реклама и шоубизнес“), ас. д-р Емил Трайчев (департамент „Музика“), Весела Данчева-Богданова (департамент „Кино, реклама и шоубизнес“), гл. ас. д-р Боряна Гигова (департамент „Кино, реклама и шоубизнес“); Факултет за дистанционно, електронно и продължаващо обучение – гл. ас. д-р Росица Накова (департамент „Икономика“), доц. д-р Йосиф Аврамов (департамент „Телекомуникации“).
Проекти на програмите
- Изнесен семинар в Националната астрономическа обсерватория „Рожен“ – БП „Информатика“, „Информационни технологии“
- Участие на студенти в Текстейлър Експо 2019 – БП „Мода“ и БП „Маркетинг“
- Пътуващ семинар „България – кръстопът на култури“ – БП „Изкуствознание и артмениджмънт“ и Общообразователни курсове за знания
- Дигитализация на архивни материали за студенти – БП „Музика“
- Изложба „Опит за летене“ – БП „Визуални изкуства“, „Музика“
- Уъркшоп „Футуристични пластики“ (3D сканиране) – БП „Визуални изкуства“
- Семинар „Власт и творчество: философски и социологически перспективи“ – БП „Философия“, „Социология“
- Изложба „Пресечни точки“ – БП „Мода“
- Изложба „Дизайн на детска книга“ – БП „Уеб дизайн и графична реклама“
- Международната туристическа борса „Ваканция и СПА ЕКСПО2020“ – БП „Управление на туризма“
- Изложение „Светът на мебелите 2020“ – БП „Интериорен дизайн“
- Международно биенале на стъклото 2019 – Белослав“ – БП „Визуални изкуства“
- „Арт школа Варвара“ – БП „Кино и телевизия“ „Театър“
- Международна конференция „The Future of Retail“ – БП „Маркетинг“
- Пътуващ семинар до Рилския манастир и Боянската църква – БП „Музика“, „Визуални изкуства“
- Международен научно-практически семинар по превод – БП „Русистика“
- Изложба „Симпозиумът – фрагментите разказват. Антична керамика от Аполония“ – Музей на НБУ
- Международен форум-фестивал „Вселената на компютърната музика 2019“ – БП „Музика“, minor програма „Музикален Ди Джей (DJ) и Видео Джей-инг (VJ)“
- Антропологическо изследване „Национална политика, музеи и граници“ – БП „Антропология“
- Театрална постановка „Всичко за вдъхновението“ – minor програма „Театър – актьорско изкуство“
- Годишна конференция и Зимна школа на департамент „Когнитивна наука и психология“
- Студентска годишна изложба по керамика „Облак върху облака“
- Изложба на облекла и аксесоари „Цвят и форма“ – БП „Мода“
- Практика по керамика и порцелан в завод „Идеал Стандарт – Видима“ – БП „Визуални изкуства“, minor програма „Керамика, порцелан и 3D керамични форми“
- ТФ ФЕСТ 2020 – „Млад предприемач“ – БП „Управление на бизнеса и предприемачество“
- Международен анимационен филмов маратон „10 филма за 10 дни 2020 (10х10х20)“ – БП „Анимационно кино“
- Дипломни театралени спектакли „Гилгамеш“, „Кривата на щастието“ – БП „Театър“