Нов български университет постига добри партньорски отношения както в националното медийно пространство, така и с чуждестранните медии. През академичната 2021/2022 година медиен партньор на НБУ е Нова Броудкастинг Груп, където се реализирана кампанията „Гласът на науката“. Акцентите от академичния живот и експертното мнение на преподавателите по редица актуални въпроси регулярно са в ефира на много от националните медии. Представените откъси от журналистически материали и публикации в социалните мрежи са само част от приноса за публичния образ на университета. Нов български университет благодари на всички журналисти.
Студентският съвет на Нов български университет организира серия от събития в подкрепа на украинските студенти и докторанти, и се включва в призива на БЧК и „Център на бесарабските българи в България“ за набиране на средства и хуманитарна помощ. Инициативата е под патронажа на проф. Пламен Дойнов, д.н., ректор на Нов български университет, който ще отправи и специално послание, съобщиха от Студентския съвет.
Българска телеграфна агенция,
07 март 2022 г.
Проф. Михаил Станчев, преподавател в Харковския университет, който избяга от войната в Украйна, проведе лекция на тема „Анатомия на украинско-руските отношения“ по покана на НБУ. „Русия се не успя да закрепи позициите си на постсъветското пространство. Организацията ОНД, която беше неуспешно начинание на Путин, много го раздразни. През 2008 г. когато Грузия се опитваше да се отдалечи от Москва, руснаците започнаха война, която продължи 5 дни. В Украйна на 10-тия ден разбрах, че тази война няма да свърши“, спомня си той. И допълва, че Харков е почти на 70% разрушен. Проф. Станчев ще се включи като гост-лектор в курсовете на департамент „Политически науки“ през този семестър.
NOVA News,
22 март 2022 г.
Нов български университет (НБУ), Галерия „УниАрт“ и Ксения Талалай организираха пред аулата на висшето училище изложбата „Готова-за-печат изложба“, споделен проект, породен от разрушителната война в Украйна. В него са събрани творби на художници, представители на съвременното украинско изкуство, които през своята чувствителност отразяват живота, представят гледната си точка за събитията и правят опит да обяснят на света и себе си какво се случва.
Българска телеграфна агенция,
30 април 2022 г.
Център за книгата на НБУ се включи в благотворителна кампанията на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ „Купи книга в помощ на Украйна“. Център за книгата на Нов български университет дари днес 100 учебника по български език за чужденци на сдружение „Помощ за Украйна“. Дарените учебници ще бъдат използвани в интеграционно-образователен център „Украински Вулик“ за подготовка и обучение украинци, намерили подслон в България.
Културни новини,
31 март 2022 г.
Новините на Nova и НБУ обявиха партньорство в популяризирането на майсторския клас на Райна Кабаиванскa. В Деня на светите братя Кирил и Методий Nova News представи документалния филм „Школата Кабаиванска“, посветен на 20-та годишнина на нейния Международен майсторски клас в Нов български университет.
NOVA,
24 май 2022 г.
Домакин на първото годишно събиране на „Алианс на реформаторските университети“ – ERUA, е Нов български университет. Как изглежда един университет без граници – средище, в което независимо в коя част на Европа се намираш, получаваш достъп до висше образование. С тази задача се е заел алианс от пет европейски реформаторски висши училища – Университетът Париж VIII Сен-Дени (Франция), Университетът Констанц (Германия), Университетът Роскилде (Дания), Егейският университет (Гърция) и Нов български университет (България).
БНР,
15 декември 2021 г.
Преподаватели и студенти от Нов български университет представят спектакъл и документален филм, базирани на истински истории на сирийски деца, бежанци от софийския приемен център в „Овча купел“. Те са част от проекта „Приложен театър за бежанци: Отвъд бариерата“. „Проектът включва студенти (алумни) на НБУ, преподаватели, както и външни актьори. Ованес Торосян не е студент на НБУ, но участва в проекта. Самият той казва: Аз съм автентичен бежанец. Това е проект, който написахме по време на пандемията и твърде много се забави. Искахме да работим с непридружени бежанци. Това са деца, които доброволно се оставят да бъдат хванати за да получат статут на бежанец. Идват сами или с братята си“, разказа преподавателят в НБУ Антоанета Петрова. Следващият проект, който възнамеряват да направят, е свързан с украинските бежанци. Искат да изпратят послание, че не трябва да се случват войни в 21 век.
Bulgaria On Air,
20 юни 2022 г.