Факултетът за дистанционно, електронно и надграждащо обучение (ФДЕПО) управлява дистанционното и електронното обучение, както и надграждащото обучение, част от което са майсторските класове на известни личности в областта на изкуството, знакови за НБУ. Към факултета работят – Център за дистанционно и електронно обучение (ЦДЕО) и Майсторски класове (МК).
Училището за професионално и продължаващо обучение (УППО) чрез структурите си – Център за професионално и продължаващо обучение (ЦППО), Център по чужди езици и мениджмънт (ЦЧЕМ), Център за развитие на педагогическите специалисти (ЦРПС), „Монтесори педагогика“, ИТ Трейнинг център и Франкофонски център за академични постижения (ФЦАП) разработва и предлага програми, курсове, семинари, летни училища, придържащи се към принципа „Учене през целия живот“ (Lifelong Learning); предлага курсове по английски, немски, испански, френски, италиански, новогръцки, руски и други езици на равнища A1, A2, B1, B2, C1 и C2. Организират се обучения, свързани с изпълнение на обществени поръчки, индивидуални и корпоративни обучения по чужд език; консултиране на потенциални клиенти във връзка с нуждите им от обучение. Провеждат се целогодишно компютърни обучения и сертификационни изпити чрез лицензираните ИТ академии – ECDL, MOS, Cisco, Microsoft, Linux, VMware, Android и др. Обученията са достъпни и онлайн чрез електронната обучителна платформа: https://lll.nbu.bg/.
Майсторски класове
- XXІII Mеждународeн майсторски клас на Райна Кабаиванска
Провежда се от 18.09 до 08.10.2023 г. в Софийската опера и балет. Регистрирани за прослушването са 73 кандидати от 23 държави. За участие в майсторския клас са избрани 15 изпълнители от България, Германия, Грузия, Италия, Румъния, Украйна, Хърватия, Южна Корея. Галаконцертът на майсторския клас се провежда в Софийската опера и балет, под диригентството на Найден Тодоров. Стипендии: Бая Саганелидзе – за обучение в Италия от фонд „Райна Кабаиванска“; Андреа Карта Мантилия, Тони Незич, Хе Канг и Аида Паску – стипендия на името на голямата оперна певица Христина Ангелакова за обучение в Италия; Божидар Божкилов, Християн Христов – стипендии на фонд „Райна Кабаиванска“ за обучение в България. Генерален спонсор на фонд „Райна Кабаиванска“ е Фантастико груп. Средства за стипендии предоставят още Сами-М, Кока Кола, Ротари Италия, Ротари България, Метал технолоджи груп и Столична община. Част от оперните певци имат възможността да се представят в спектакли на „Аида“ в Софийската опера, в концерти на сцени в Париж и в Лондон. Стипендиантът на Фонд „Райна Кабаиванска“ – Хе Канг печели първо място на конкурса „Вердиеви гласове“ в Парма.
- Майсторски клас на Вики Алмазиду и Йотис Кьорцоглу „Филмовата музика“ 2023
Провежда се от 23.06 до 05.07.2023 г. в Нов български университет. Регистрирани за прослушването са 12 кандидати от България. Заключителният концерт се провежда в Първо студио на БНР. Стипендии: Валерия Василенко, Елия Тодорова, Ивета Тодорова, Илина Стойнева, Марта Драгова, Мартина Жекова, Сияна Калоянова – за покриване на част от таксите за участие в майсторския клас. Четирима от участниците в майсторския клас – Елия Тодорова, Ивета Тодорова, Валерия Василенко и Илина Стойнева – са избрани от екипа на БНР да участват в концерт от следващия музикален сезон на биг бенда на БНР.
- XIV майсторски клас на професор Людмил Ангелов в Нов български университет
Провежда се от 04.07 до 15.07.2023 г. в Нов български университет. Регистрирани за прослушването са 21 кандидати от 5 държави. За участие в майсторския клас са избрани 16 пианисти от България, Русия, Кувейт и САЩ. Финалният концерт на майсторския клас се провежда в камерна зала „България“. Стипендианти: Мария Атанасова и Васа Атанасова, Симеон Радев – възможността да участват в следващото издание на майсторския клас, Мария Атанасова, Васа Атанасова, Антонина Кирякова и Сияна Михова – концерт в Сити Марк Арт център; Марина Мравова, Варта-Естер Каспарян, Златомир Трифонов и Федор Давидов – награда „Дебюти“ и възможност да представят съвместен концерт; Йордан Тодоров, Люлюа Ал Шамлан – участие в инициативата на Маестро Ангелов „Млади таланти“, съвместно с Полски културен институт; Теодор Пазов – самостоятелен клавирен рецитал в рамките на фестивала „Пиано Екстраваганца“; Амели Сакай-Иванова – концерт със симфоничен оркестър; Борис Узунов – самостоятелен концерт в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“. Дългогодишният участник в майсторските класове на Людмил Ангелов – Доач Бездюз достигна до полуфинала на прочутия конкурс „Бузони“ в Италия.
- Участие на български арфисти в майсторски клас на проф. Сузана Клинчарова в Париж, Opus Artis Paris
Провежда се от 4.07 до 11.07.2023 в рамките на престижния музикален форум Opus Artis Paris към Academie Musicale Internationale Colombes. Постижения: Александрина Кушинчанова, Ирина Първанова и Яна Георгиева, заедно с тяхната преподавателка проф. Клинчарова, представиха концерт в Катедралата „Сент Мери“.
Проекти на програмите:
- „Участие в Текстейлър Експо 2022“ в гр. Пловдив.
- „Учебен семинар „Писателят Георги Марков за справедливостта и разбирането“ в гр. Пловдив.
- „Развитие на учебните програми в ПН 3.7 Администрация и управление, 3.8 Икономика и 3.9 Туризъм: качество на съдържанието и инструменти при оценяването“ в гр. Сапарева баня.
- „Пътуващ семинар: „Маркетинг и мода – предлагане на нишови туристически продукти“ в гр. Велико Търново, 20-22 април 2023.
- Пътуващ семинар: „Маркетинг на специално събитие“, участие в подготовката на специалното събитие – Участие в ревю-спектакъл „Sotto il cielo di Genzano“ 2023“ и неговото маркетиране (част от Летни дни на модата 2023), Рим и Дженцано ди Рома 8-12 юни 2023 г.
- Практическа лятна школа по маркетинг “Потребителски преживявания и маркетинг на събития” – Банско джаз фестивал 2023
Програмна дейност
Действащи програми и курсове за продължаващо обучение
- Провежда се обучение в програмите за продължаващо обучение – „Здравен консултант, “„Въведение в Монтесори педагогиката при групова работа с деца в детска градина“, „Монтесори класна стая – основни дейности, подход и практики в ученическа възраст 1- 4 клас“, професионално-квалификационна програма „Сомелиер“, „Учител по…“, „Учител по чужд език“, „Арт терапия“, „Ресурсен учител“, „Слухово-речева рехабилитация“ и „Ерготерапия в приобщаващото образование“, обучения и сертификационни изпити за ИТ администратори на водещи световни компании, обучения за ECDL, Cisco, Microsoft, Linux, VMware и други квалификационни курсове.
- Организират се обучения в 37 курса. Проведени бяха три майсторски класа: Майсторски клас на Теодор Ушев и Майсторски клас „ТВ и видеосъдържание“ и Майсторски клас на проф. Георги Дюлгеров I част. Краткосрочни обучения до 16 ак. часа, организирани от ЦППО, са 16: Основи на строителната гео-биология, Неформално лидерство, Психосоматика и боледуване, Терапевтично поведение – практика , работа по случаи, Социални аспекти на боледуването – практика, Добри практики в Телемедицината, Нарушения на съня, Физическа активност и здраве, Здравословно хранене и управление на начина на живот, Работа с лошата новина в медицината, комуникация с пациента и неговото семейство, Поведение на боледуване, Влияние на личността в процеса на диагностициране, лечение, рехабилитация и възстановяване, Овладяване на тревожността и справяне със стреса- практика, Професия разказвач: Големите истории днес, Телепрактика и дигитални технологии в логопедията, Проведени бяха и четири краткосрочни обучения до 30 ак. часа : Керамика и порцелан – ателие в раница- първа част, Класическа фотография, Анализ на процесите и реинжинеринг, Методи за индивидуална диагностика.
- ЦППО организира четири обучения, насочени към студентите на НБУ: Практикум по наказателноправни науки, Практикум по гражданскоправни науки, Практикум по публичноправни науки, Опреснителен курс по компютърни умения.
- През академичната 2022/ 2023 бяха проведени осем обучения за придобиване на практически умения: Български език за чужденци онлайн – индивидуално и групово обучение, Фотографска работилница ( Уъркшоп „Фотография в 3D реалност“, Уъркшоп „Има ли въпроси“, Уъркшоп „Работа с модел в модната и портретната фотография“), Практически изпит по балет – учители, Практически изпит по балет – ниво 1, 2 и 3, Практически курс по балет – ниво 4, Семинари и изпити по балет ниво V, Семинари и изпити по балет ниво VІ, Семинар по класическа китара.
Студенти и курсисти
- Общ брой обучаеми в програми и курсове за продължаващо и надграждащо обучение – 1008.
- Общ брой свидетелства, удостоверения и сертификати – 1103.